poniedziałek, 03 październik 2022

H Hobby

Filatelistyczne walory

Paleta walorów filatelistycznych jest nader różnorodna. Z poniektórymi spotkać można się niemal na co dzień. Są to tak popularne walory, jak listy, znaczki czy stemple pocztowe. Wiele z tych walorów znaleźć można nieomal w każdym zbiorze, poniektóre – jedynie w tych w najwyższym stopniu wyspecjalizowanych kolekcjach. Walory te są różne również pod względem wartości: spotykamy i te, które są bardzo niedrogie, jakże i takie, za które trzeba zapłacić majątek.

Walory filatelistyczne dzielimy na walory pocztowe, półpocztowe oraz pozapocztowe.
Walory pocztowe są wydawane na mocy uprawnień pocztowych. Poświęcone są dla wewnętrznej bądź zewnętrznej służby pocztowej w związku z wysyłaniem listów. Są to w zasadzie znaczki pocztowe, całostki (czyli koperty pocztowe i karty), stemple, etykiety polecenia.Walory półpocztowe to wytwory, które zostały wyprodukowane przez inne instytucje, lecz są użytkowane w obrocie pocztowym za zgodą władz pocztowych. Są to przede wszystkim etykietki na loty specjalne, stemple uzupełniające, całostki z reprintami.
Walory pozapocztowe przygotowywane są zważywszy na działalność poczty, jednakowoż bez jej urzędowego wkładu. Mogą to być modele znaczków, próby poligraficzne i pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne zaaprobować za pełnowartościowe, muszą one sprostać wielu wymogom. Nie mogą być pozaginane ani pobrudzone. Defektowy walor filatelistyczny nie ma realnie żadnej wartości.

Największym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to przede wszystkim z roli sprawowanych przez ten urząd. Niegdyś filateliści nagromadzali praktycznie wszystko, co było jakkolwiek związane z działalnością poczty jako instytucji która zajmuje się dostarczaniem wysyłek. Postępowanie to uległo jednak ostatnio metamorfozie, z uwagi na to, iż w dzisiejszych czasach cele poczty są jeszcze bardziej wielorakie.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023