poniedziałek, 20 maj 2024

Z Zdrowie i uroda

Wiosna - niełatwy czas dla osób z alergią

Oczywiście ciepłe promienie słoneczne bardzo nas cieszą, ale niestety nie dla wszystkich jest to całkowicie błogi okres. Dla uczuleniowców wespół z wczesnym początkiem wiosny startuje się nieznośny i przykry czas pylenia. Kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy świąd skóry to podstawowe symptomy, z którymi muszą sprostać alergicy. Odpowiedzmy sobie więc, co pyli na wiosnę i jak można sobie przynieść ulgę w walce z symptomami alergii na pyłki?

Co pyli wiosną?

Pora na pylenie startuje się dość wcześnie, bo już w lutym. A gdy zima mija całkiem ciepło i wskazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki olszy i leszczyny ukazują się nawet pod koniec stycznia. Sam okres pylenia sporo się wydłuża i jest w dużym stopniu bardziej nieznośny dla uczuleniowców. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej intensywnie, te drzewa w bardzo dużym stopniu uczulają i wywołują alergie. W tym czasie ujawniają się również pyłki pozostałych drzew: topoli, cisa, wierzby i brzozy. Alergicy zaczynają skarżyć się na łzawienie oczu, katar i suchy kaszel. W czasie trochę późniejszym obficie rozpoczynają pylić jesion i dąb, a momentem szczególnie uciążliwym dla większości osób uczulonych jest maj, kiedy to pylą trawy i chwasty przykładowo bylica. Z kolei późną wiosną ujawniają się pyłki zbóż, które uczulają równie mocno, jak trawy.

Symptomy alergii na pyłki

Pyłki roślin są nazywane jak alergeny wziewne, ponieważ wchodzą do naszego systemu poprzez drogi oddechowe - poprzez nos i usta. Naczelne objawy powiązane są z uwalnianiem histaminy i reakcją organizmu. pośród konkretnych symptomów wskazuje się:
- kichanie wraz z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Powoduje go silny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które objawia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób uczulonych na pyłki w czasie pylenia następuje ten uczuleniowy objaw po skonsumowaniu owoców lub warzyw ( przykładowo przy pyłkach brzozy, respons może pojawić się po zjedzeniu orzecha laskowego, jabłka, brzoskwini);
- objawy skórne w formie pokrzywki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są sposoby radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeśli dadzą zaobserwować się objawy symptomatyczne dla alergii na pyłki, to znaczy np. wzmiankowany wcześniej katar sienny, należy bezsprzecznie skierować się do specjalisty. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zaniedbanie symptomów prowadzi finalnie do powstania astmy. Warto również już na samym początku wykonać dokładne testy, które potwierdzą bądź wyłączą alergię na konkretną roślinę. Wykonanie panelu badań pozwoli również na ujawnienie pozostałych typów alergii na przykład pokarmowej oraz na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli objawy, które się pokazują na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować poniższe sposoby:

 

- rośliny pylą najwięcej w wyznaczonych godzinach rankiem między 5 a 8, po południu między 17 a 19. Powinno się unikać spacerów w tym terminie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym czasie w rejonach, w jakich dochodzi do mniejszego pylenia np. nad morzem, albo wysoko w górach.
- zakładaj okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w czasie jazdy samochodem;
- wykonuj zaleceń alergologa i zażywaj zapisane lekarstwa.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023