niedziela, 23 czerwiec 2024

I Informatyka

Cyfrowa netykieta - jak unikać potknięć w komunikacji online

Waga dobrego wizerunku online

Nieprawidłowe postępowanie w internecie ma realne konsekwencje w realu. Nieprofesjonalne posty na mediach społecznościowych są w stanie wywrzeć wpływ na naszą karierę, a niestosowny ton w mejlach jest w stanie zaszkodzić naszym stosunkom zawodowym i osobistym. Należy uzmysłowić sobie, że w w intrnecie zostajemy zapamiętani przez naszą obecność i prezentację, co łącznie układa naszą "cyfrową wizytówkę".

Etykieta w sieci

Netykieta, innymi słowy zbiór wytycznych etykiety funkcjonujących w w sieci, obejmuje parę kluczowych zaleceń. W pierwszej kolejności, zawsze powinno się pomnieć, że po drugiej stronie ekranu znajduje się człowiek. Bezimienność, którą proponuje net, nie jest wymówką do nieodpowiedniego postępowania. Prócz tego, zważajmy na styl i ton naszych postów. Zastosowanie wielkich liter jest rozważane jako wołanie, a przesadne użycie emotikonek bywa odbierane jako niestosowne lub infantylne.

Ochrona prywatności i odpowiedzialność

Dodatkowym istotnym aspektem jest sprawa prywatności, zarówno własnej, jak i ludzi, z jakimi się komunikujemy. Nim cokolwiek zamieścimy czy ogłosimy, zastanówmy się, czy te dane są właściwe do publicznego pokazania. Ochrona danych osobowych to nie tylko obowiązek prawny, lecz także czynnik należytej savoire vivre w sieci.

Istota netykiety narasta wespół z naszą zwiększającą się działalnością w w necie. Opanowanie norm netykiety, znajomość wpływu naszego cyfrowego wizerunku na życie w rzeczywistości i troskliwość o prywatność stanowią czynniki, jakie każdy użytkownik internetu powinien pojąć i stosować. Powyższe normy są nie jedynie wyznacznikiem naszej fachowości, lecz też przejawem szacunku do innych odbiorców internetu.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023