poniedziałek, 03 październik 2022

B Budownictwo

Budowlana przerwa zimowa - czy to ma sens?

Termin stanu surowego zamkniętego jest nierzadko mylnie interpretowane. Nie polega to jedynie i wyłącznie na zrealizowaniu więźby dachowej z pokryciem ostatecznym lub tymczasowym. Aby zaakceptować budynek za stan surowy zamknięty należy także wstawić okna i drzwi, a także wykonać ściany działowe. Relewantną rzeczą jest osłona domu przed wszelakimi opadami. Chodzi tu przede wszystkim o sumienne osłonięcia otworów okiennych i drzwiowych. Jest to postulowane przy pracach wykończeniowych wewnątrz i jest to spowodowane na ogół tym, że inwestor ma w planach korzystać z budynku już po sezonie zimowym. Z różnych przyczyn nie jest to wykonalne, ponieważ przy niektórych konstrukcjach wymagany jest przestój w stanie surowym otwartym. Powoduje to na dostaniu kongruentnych parametrów technologicznych, chociażby na przeschnięcie dopiero co postawionych ścian. Najgorszym z możliwych jest niepozostawienie szansy parowania wody z stanu zamkniętego. Ma to miejsce wówczas, kiedy zamkniemy dom szczelnie, bez sposobności minimalnej alternacji powietrza. Wykraplanie pary, a potem jej ponowne zamarzanie na połaciach dachowych a także ścianach będzie skutkowało pogorszeniem właściwości, a w konsekwencji uszkadzaniem materiału budowlanego. Unikniemy dokuczliwych skutków, pozostawiając okna w pozycji rozszczelnionej, upewniając się też, że kanały wentylacyjne są drożne. Zrezygnujemy z tego typu rozstrzygnięć, gdy będziemy wykonywać mokre prace typu tynkowanie czy wykonywanie podłóg.

Pomieszczenia powinno się nagrzewać nie tylko w terminie prowadzenia prac, ale także w okresie suszenia tynków oraz wylewek podłogowych. Wypada też zapewnić odpowiednią, wcześniej już napomykaną wentylację. Rodzaj ogrzewania jest uwarunkowany od zaawansowania robót wykończeniowych, a także dostępnych źródeł ciepła. Najdroższym zagraniem jest ogrzewanie elektryczne, ale jest zarazem najprostszym ze wszystkich pozostałych. Istnieje tutaj szereg urządzeń typu grzejniki konwektorowe, olejowe bądź promienniki. Mamy także do dyspozycji (jeśli funkcjonuje przewód kominowy) wkład kominowy opalany drewnem. Wydzierżawić można też nagrzewnice olejowe.Co do okien, to najakuratniej okna się składa natychmiast po ułożeniu tynków wewnętrznych, przed wykańczaniem elewacji. Taka kolejność prac budowlanych wyklucza możność zabrudzenia i uszkodzenia okien, zawilgocenia ścian, oraz konieczność potencjalnej renowacji ościeży, naruszonej w czasie montażu okien. Bywa to niekiedy zgubne w skutkach. Pośpiech inwestora częstokroć wynika z wyprzedzenia nadejścia mrozów. Dokonanie stanu surowego zamkniętego staje się priorytetem, by przez zimowe miesiące wykorzystać czas na prace wewnątrz domu. Tym samym okna zostają założone przed położeniem tynków i zrobieniem wylewek, to znaczy tzw. prac mokrych, powodujących podwyższenie ilości wody w ścianach, a tym samym - wzrostu wilgotności. Przy planowanych oknach drewnianych jest to tym z większym natężeniem niewskazane. Spora wilgotność może im zaszkodzić. Producenci okien warunkują sobie w ciągu wystawiania gwarancji na okna, że traci ona ważność, jeżeli po montażu okien były prowadzone prace mokre, a pomieszczenia nie były wystarczająco nagrzewane i wietrzone. Przy oknach PVC następstwo prac nie ma aż tak znacznego znaczenia, lecz każdy inwestor pożądałby, by osadzone okna nie trzeba było myć. Tak stąd przed tynkowaniem należy je gruntownie okryć folią i pozostawiać rozszczelnione. Jeśli w projekcie uwzględniono tynki cementowo-wapienne, otwieranie okien w tym przypadku nie jest wskazane.

Przykrycie dachu jest w stanie być przejściowe lub docelowe. Lecz gdy nie zdążyliśmy zamontować konstrukcji dachu, powinniśmy bodaj w sposób prowizoryczny asekurować strop przed opadami. Na kształcie ułożenia powinno nam zależeć, albowiem woda winna napływać poza obrys wymurowanych ścian. Przy gotowej więźbie dachowej ułożenie dachu jest łatwiejsze. W ów przypadku prowizoryczne rozwiązania nie wchodzą w rachubę. Najprzyjemniej jest ułożyć folię wysokoparoprzepuszczalną wstępnego krycia bądź papę na deskowaniu, która po zimie będzie przykryta końcowym materiałem.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023