piątek, 29 wrzesień 2023

B Budownictwo

Drewno kontra cegła - domy z drewna

Domy mieszkalne z drewna to tak w zasadzie budowlane puzzle. Wysublimowana technologia, dzięki której powstaje współczesny dom przy minimalnym spożytkowaniu towarów budowlanych oraz zoptymalizowanej pracy wykonawców może być konkurencją dla budynków budowanych tradycyjnie, to znaczy z betonu komórkowego czy też cegły. Dlatego też domy drewniane mają liczne gremium entuzjastów. Konstrukcje z drewna swoją popularność zawdzięczają oryginalnym zaletom drewna tj. wytrzymałość konstrukcyjna, godziwa izolacyjność, mała bezwładność termiczna, prostota obróbki oraz wysoki atut estetyczny. Z drewna można wznosić domy rozmaitej wielkości, o możliwej strukturze (w miarę dopuszczalnej przez specyfikacji budowlane) i w rozmaitych technologiach związania (na sucho, na kołki, wpusty itp.).

Jest to na tyle szczęśliwe wynik, gdyż pozwala to odsprzedaż skończonych kompletów do samodzielnego podnoszenia, bez organizowania większej ekipy montażowej. Zestawy wyciągnięte są zwłaszcza dla złotych rączek, lub zwyczajnie dla ludzi powiązanych choć nieznacznie z branżą budowlaną. znamy zaaranżować zwyczajną załogę wykończeniową, jeśli jest to żądane.

Dom z drewna tworzy się z surowców odnawialnych, które są czymś więcej niż konwencjonalne materiały, obecne w branży budowniczo-mieszkaniowej. Drewno jako takie jest wspaniałym dojściem dla przemysłu budowlanego. Nadzór zwykłego budynku z cegły bądź bloczków na ogół uzewnętrznia, że egzystują szkopuły na poziomach izolacji. Wówczas doraźnym wyjściem w tradycyjnych domach jest uszczelnienie jakichkolwiek szpar i zakamarków, gdyż w niedługim trakcie większość z tych domów może ucierpieć z uwagi na wilgoć a także z asumptu nazbyt masywnego obiegu powietrza. Natomiast domy z drewna z automatu bez wątpienia zachowują wszelkie parametry, przy zachowaniu stałych kosztów ogrzewania. Domy z drewna posiadają tą szczególną specyfikę, jaką jest samoregulacja wilgotności. Oprócz tego cechują się zwięzłym czasem budowy, lub też zysków na metrażu, polegającego na redukowaniu grubości ścian domu do koniecznego minimum. Dzięki temu domy drewniane przy takich samych zewnętrznych wymiarach mają większą powierznię użytkową - nawet dwakroć od ścian murowanych. Drewno jako półprodukt budowlany stwarza skojarzenia z ciepłem oraz ekologią. Takie domy czasem zestawia się z domami o unikalnym charakterze - z domami z duszą. Jednostkowy atmosfera wnętrza i frymuśny design zewnętrzny domów z drewna powoduje, że raz za razem więcej osób przedsiębierze się na formowanie wszelkich konstrukcji właśnie z tego materiału. Przywoływane wcześniej szczególności cieplne domów drewnianych mogą niezmiernie urządzać pożądany mikroklimat, dlatego że ściany zewnętrzne znamionują się niskim stopniem przewodzenia ciepła. Jeżeli chodzi o ciepło, to kluczowym etapem ucieczki ciepła z domu jest ani chybi poddasze. Osoby mające w zamyśle projektowym sporządzić poddasze użytkowe, nawet jeśli to będą domki drewniane, wakacyjne to trzeba zwrócić atencję na porządną izolację termiczną poddasza.

Domki rekreacyjne drewniane z poddaszem są fenomenalną mieszanką drewnianej elegancji w stylu współczesnym w postaci czystych, przystępnych lin i dużych okien. Połączenie ich w inteligentny sposób mogą skonstruować element wyrafinowania, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. A zestawianie neutralnej kolorystyki (po prostu zwyczajny kolor drewna) stanie się domkiem, do jakiego chce się powracać. Salon, kuchnia i jadalnia (lub całość w jednym - jako otwarta powierzchnia) powinny jednak mieć swoje miejsce na niższym stopniu domu, przez wzgląd na łatwiejsze przyłączenie do mediów, a na piętrze najlepiej jest umieścić osobiste kwatery. Istnieje mnóstwo firm producenckich, podających wszelkiego typu domy drewniane o tak wielu różnorodnych specyfikach, że wypada na sam przód rozważyć czy to będzie nasz dom mieszkalny, w którym bodajże spędzimy resztę swojego życia, ewentualnie wakacyjny - na szczególne okazje. Drewno jest uniwersalnym i kapitalnym artykułem, możemy go wyeksploatować na dużo sposobów - chociażby do budowy wymarzonego domu.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023