poniedziałek, 20 maj 2024

H Hobby

Róże: odmiany polecane do dekoracji altan i ogrodów przydomowych

Róże wielkokwiatowe: Te róże mają ok 10-12cm, pełne kwiaty występujące w rozmaitych kolorach. Uznawane są za bardziej podatne na choroby aniżeli inne gatunki i potrzebują systematycznej opieki.

Róże pnące mają długie pędy, które osiągają wysokość nawet do kilku metrów. Nadają się do pokrywania ścian, ogrodzeń i kratek.

Róże miniaturowe: Te róże znamionują malutkie kwiaty i są zwykle niższe niż inne gatunki, co czyni je idealnymi do uprawy w donicach czy w małych ogrodach.

Róże na pniu są szczepione i utrzymywane jako małe drzewka. Są one nieraz stosowane do zakładania dekoracyjnych miejsc w ogrodach.

Róże parkowe to na ogół rozległe i wyjątkowe rośliny, perfekcyjne do uprawy w większych ogrodach i parkach. Mają one zazwyczaj wyraźny zapach i gigantyczną ilość kwiatów na każdym pędzie. Róże parkowe potrzebują częstej opieki, przykładowo cięcie i podlewanie, żeby zachować ich zdrowie i piękną prezencję.

Róże rabatowe to na ogół niewielkie rodzaje róży ogrodowej, znakomite do uprawy w klombach, rabatach i donicach. Są one nieraz w wyższym stopniu odporne na choroby niż inne odmiany i wymagają mniej pielęgnacji. Róże rabatowe najczęściej kwitną przez cały sezon wegetacyjny, natomiast ich kolorowe kwiaty nadają się do układania ślicznych kompozycji kwiatowych w bukietach.

Chcąc sadzić róże ogrodowe, powinno się przygotować właściwe miejsce w ogrodzie. Róże wymagają słonecznego stanowiska, ale zarazem dobrze rosną w glebie o umiarkowanej wilgotności. Gleba powinna być dobrze zdrenowana jak również obfita w składniki odżywcze.

Podczas sadzenia róży należy pamiętać, że korzenie powinny znajdować się na głębokości plus minus 7/8 cm. Po posadzeniu róży należy systematycznie podlewać ją hojnie w ciągu pierwszego miesiąca, tak aby ułatwić ukorzenienie w nowym miejscu.

W toku sezonu wegetacyjnego róże potrzebują regularnego podlewania jak również nawożenia, nawozimy do lipca. Trzeba także regularnie wycinać przekwitnięte kwiatostany i cherlawe pędy, żeby stymulować nowy przyrost. W okresie zimowym należy też zabezpieczyć rośliny przed mrozem, stosując kopczyki.

Reasumując róże ogrodowe to przecudowne i popularne rośliny, jakie można uprawiać w przeróżnych formach i ogrodach. Wymagają one pewnej wiedzy jak również nieco pracy, jednakowoż z odpowiednią pielęgnacją, róże mogą stać się chlubą każdego ogrodu. Niezależnie, czy chcesz mieć róże parkowe, rabatowe, pnące, lub miniaturowe, pamiętaj o adekwatnym wyborze miejsca, regularnym nawadnianiu, nawożeniu oraz skracaniu roślin.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023