Rozmaite rodzaje wegetarianizmu
Wyróżnia się kilka dominujących typów wegetarianizmu, różniących się między sobą tym, które artykuły pochodzenia zwierzęcego są dopuszczalne w jadłospisie. Każdy z tych typów odżywiania bywa różnie traktowany, i w rzeczywistości granice pomiędzy nimi mogą być elastyczne. Chociaż przyjmuje się następującą klasyfikację:
Wegetarianizm ovo - konsumowanie jaj, lecz z wyłączeniem mięsa i mleka,
Wegetarianizm lacto - jedzenie nabiału, lecz bez mięsa i jaj,
Wegetarianizm ovo-lacto - uwzględnianie w diecie jaj i mleka lecz z wyłączeniem mięsa,
Weganizm - odrzucenie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, tj. mięsa, jaj, mleka i jego przetworów, jak również miodu i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm może przyjąć dwie odmiany: frutarianizmu - diety opartej głównie na owocach lub witarianizmu - diety, składającej się z surowych warzyw i owoców,
Flexitarianizm - dieta polegająca na wyborze roślinnych posiłków jednak bez odrzucenia mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego.
Pescowegatarianizm - dieta bogata w ryby i owoce morza lecz bez produktów z zawartością mięsa.
Czy dobrze być wegetarianiniem?
Odpowiednie menu wegetariańskie musi odznaczać się różnorodnością i dopasowaniem do osobistych cech, w odniesieniu do wieku, płci, aktywności fizycznej i kondycji zdrowia. Są wszak osoby o szczególnych potrzebach żywieniowych np. dzieci, kobiety w ciąży, sportowcy, pracownicy fizyczni. O wadach diety wegetariańskiej zasadniczo mówi się w kontekście braków. Żeby ustrzec się przed deficytem, istotne jest, aby uwzględnić różne źródła białka roślinnego, takie jak rośliny strączkowe, orzechy i zboża. W przypadku wegan, którzy rezygnują z jedzenia produktów mięsne, muszą uzupełniać odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak witamina B12, kwasy tłuszczowe omega-3, wapń i żelazo. Prawidłowo realizowany wegetariański styl odżywiania może poprawić zdrowie i pomóc w skutecznym podtrzymaniu prawidłowej kondycji jak również znacznie obniżyć niebezpieczeństwo chorób układu krążenia, nowotworów oraz cukrzycy. Bardzo ważne jest jednakże, by skonsultować wegetariańskie menu z dietetykiem lub lekarzem. Nie wypada też zaniedbywać badań kontrolnych.