środa, 06 grudzień 2023

K Kultura

Biżuteria rodu Windsorów

Królowie wiecznie ubóstwiali bogactwo i otaczali się wysadzaną kamieniami biżuterią. W szczególności monarchia brytyjska, która do tej pory trwa zebrała ogromne kolekcje cennych i unikatowych kosztowności. Ostatnio dość wiele mówi się o biżuterii brytyjskiej rodziny w sprawie spadku zmarłej ostatnimi czasy Elżbiety II. Wiele kosztownych tiar, broszek, naszyjników stanowi dziedzictwo, króre jest przekazywane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Są również spektakularne klejnoty pozyskiwane nieformalnie przez monarchów, w tym właśnie przez wspomnianą królową Elżbietę II, która nie skrywała się ze swoim zamiłowaniem do drogocennej biżuterii. Co zatem z bez wątpliwości znajduje mieści się w skarbcu Royal Family? Jakie kosztowności stały się wybrańcami angielskich władców?

Jak wiadomo, kolekcja królowej Elżbiety II była potężna. Władczyni mnóstwo wartościowych egzemplarzy zdobywała na swój prywatny użytek. Kochała broszki, w Skarbcu istnieje potężny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym wykończeniem stroju królowej. Jej zdaje się w największym stopniu słynną nieoficjalną biżuterią był sznur pereł, dostrzegalny jest na bardzo wielu relacjach fotograficznych z mniej ceremonialnych dyplomatycznych spotkań. Jednakże zapewnenajwięcej ekscytacji wyzwalały tiary. To klejnoty, które możemy oglądać tylko podczas najważniejszych królewskich zebrań. Tiary są symbolem wszystkich wytwornych i eleganckich pań należących do rodziny królewskiej. Sporo z tych najcenniejszych była własnością do królowej, z pewnością pozostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, iż tiary stanowią kosztowny element biżuterii, który był nadzwyczaj ochoczo pożyczany ze skarbca królowej przez inne damy. Pośród tych cennych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, zbudowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Cudna diamentowa tiara Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została pożyczona Meghan Markle na jej ślub z księciem Harrym. Ulubioną zaś tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, dlatego klejnot zwykle tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To chyba najbardziej znana tiara, bowiem można ją zobaczyć na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada też ciekawą historię, nakładana przez wiele dam z rodziny królewskiej, także księżnej Diany. Natomiast niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto była pokazywana, ale kiedy zaprezentowała ją księżniczki Eugenie z Yorku każdy wpatrywał się w tiarę wysadzaną szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Ta tiara pojawiała się nader często Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, stała się ulubioną ozdobą babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę wykreowano z licznych diamentów i szafirów, obecnie posiada status tiary nienoszonej. Analogicznie jak cudowna Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, utworzona z ponad sześciuset pięćdziesięciu. Natomiast diadem stanowy Króla Jerzego IV może być wyłącznie zakładany przez królowe. od chwili jej zaistnienia używały go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Naturalnie zasadniczymi klejnotami rodziny królewskiej są emblematy zwane klejnotami Wielkiej Brytanii. To historycznie najstarszy i najcenniejszy kompletny zespół regialiów na ziemi. Elementarnym składnikiem jest korona św. Edwarda, ozdobiona diamentami, rubinami i szafirami. We wszystkich królewskich klejnotach koronnych umieszczono 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan ważący 530 karatów wbudowany w berle władcy. Na insygniach znajdują się też herby heraldyczne i godła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się wyłącznie w czasie koronacji władcy, na innych istotnych uroczystościach pojawia się już delikatna korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od 1831 r przygotowuje się osobną koronę. Do zespołu królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii kwalifikuje się także rzeczy. Wśród nich można wymienić między innymi pierścienie, miecze, naczynia ceremonialne, trąbki a także pozostałe przedmioty związane z rozlicznymi okazjami królewskimi. Bez mała wszystkie kosztowności Royal Family można codziennie oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023