środa, 06 grudzień 2023

S Sport i turystyka

Jakie są zalety i wady wakacji w Polsce?

Bogate polskie widoki

Jedną z kluczowych zalet położenia geograficznego naszego kraju jest rozmaitość krajobrazów. Możemy wszak odpoczywać w górach, jak i nad Morzem Bałtyckim. Mamy piękne tereny z kotlinami i wyżynami. Ponadto dla amatorów wód śródlądowych istnieje przeogromna liczba pięknych pojezierzy, meandrów rzeczek i innych zbiorników wodnych. W Polsce istnieje wiele parków krajobrazowych, rezerwatów i nietkniętych terenów zielonych. Nikt nie powinien narzekać na monotonię krajobrazu. Można u nas wyszukać zarówno wspaniałe miejsce do długich pieszych wędrówek, wspinaczki, jak i piękne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Kolejnym plusem turystycznym w Polsce jest sposobność do eksplorowania wielu kultur ludowych. Bezsprzeczny czar górali, gościnność Kaszubów, bądź też fascynująca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy region Polski związany jest z jakąś niesłychaną historią. Poza tym warto zawsze spróbować kuchni regionalnej. Istnieją takie regiony, które słyną z bogactwa przeróżnych nadzwyczajnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Lubelszczyzna a także Podkarpacie na przykład posiadają przeszło 240 potraw regionalnych.

Bliskość atrakcji

Warto nadmienić, że wyjazd do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin nie męczącej jazdy samochodem. Można się spakować i wybrać się w ustaloną trasę, a w drodze w dodatku odwiedzać piękne, historyczne miejsca. Dla niektórych to także wspaniała szansa, ażeby zobaczyć rodzinę, która przebywa na drugim końcu Polski. Zamiast auta można także skorzystać z samolotu. Sieć lotnisk jest aktualnie na tak bardzo rozwinięta, że bez trudności można odnaleźć połączenie między większymi miastami. Jest to alternatywa nieco droższa, ale niewątpliwie poważnie oszczędza okres podróży. Dla Polaków nadal, mimo inflacji, wakacje najtaniej wypadają są w kraju. Ceny walut są wysokie, zatem podróż za granicę mocno nadszarpuje budżet. Poza tym trzeba pamiętać, że przebywając na urlopie w Polsce bez trudności wiesz, w jaki sposób postarać się w niezbędne artykuły w sklepach, jak błyskawicznie skorzystać z koniecznej pomocy lekarskiej, lub odnaleźć jakąkolwiek pomoc. Brak przeszkód językowych znacznie upraszcza podróżowanie i kontakt z lokalną społecznością. Nie zdumieją cię obce kodeksy bądź nieznane obyczaje.W całym kraju obowiązują jednolite regulacje prawne, kodeksy drogowe, bądź reguły korzystania z instytucji urzędowych. Nie ma wymogu jakichkolwiek dodatkowych formalności, wiz, paszportów i zezwoleń.

Urlop w Polsce - czy są jakieśwady?

Przeciwnicy krajowych wakacji przeważnie pokazują na dwie kłopotliwe według nich sprawy. Jedną z nich jest nasz polski chwiejny klimat. Bywa, że podczas gdy planujemy wakacje sporo wcześniej, nie posiadamy możliwości skorzystania z zapowiedzi pogody i trafiamy na deszcz albo zimno. Nasz polski klimat jest raczej kapryśny i w okresie lata pojawiają się dni, kiedy bezustannie pada. Ale należałoby skupić uwagę także na fakt, że temperatury nieraz dosięgają ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Taka pogodowa ruletka jest cechą wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeżeli spojrzy się na to, jak na dar natury, która oferuje nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą różnorodność. W deszczową aurę również można odpoczywać. W naszych ośrodkach wypoczynkowych są kryte aquaparki, można zwiedzać muzea i pozostałe ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim argumentem przeciwko wakacjom w Polsce jest fatalny stan dróg. Ponoć uniemożliwiają one komfortową podróż. Należy jednakże potwierdzać, iż teza ta staje się nieaktualna. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. umożliwia przejechanie niemalże całego kraju. Istnieje jeszcze parę krótkich odcinków w budowie, jednak mają one komfortowe objazdy. Można zatem bez komplikacji podróżować po nowej nawierzchni. Wskazane jest też nadmienić, że dla niektórych brak dostępu do cywilizacji, głusza i cisza jest dużym plusem wakacji.

Występują takie regiony na np. w północnowschodnim rejonie, gdzie warto zaszyć się z dala od miejskiego zgiełku. Wakacje w Polsce z bez wątpliwości będą udane, jeśli zamierzymy je ściśle z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Wspaniałość krajobrazów, możność skorzystania z przeróżnych niespodzianek z pewnością może zaspokoić każdego wymagającego urlopowicza.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023