piątek, 26 kwiecień 2024

I Inne

Zimowa aura - jakie zjawiska możesz zaobserwować?

Opady w zimie

Opady śniegu stanowi nieustannie nadzwyczaj wyczekiwana zapowiedź zimy. Śnieg występuje w postaci kryształków lodowych. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przepiękna i misterna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki czy różne nieregularne płytki. Nagromadzony śnieg tworzy biały płaszcz, wówczas krajobraz jest taki spokojny i czarodziejski. Nieraz w zimie mamy do czynienia z zawieją śnieżną. To zjawisko pojawia wówczas kiedy wiatr nosi sypki śnieg leżący na powierzchni. Za to kiedy są opady śniegu a także wieje silny wiatr, wtedy powstaje zamieć śnieżna. Jeżeli opady śniegu są niezwykle gwałtowne możemy mówić o śnieżycy, a jak na dodatek pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie takich mocnych zjawisk, lepiej zostać w domu. Niemniej jednak w ciągu lekkiej śnieżycy czy też wkrótce po niej wskazane jest wybrać się na leśny spacer. Ośnieżone korony drzew wyglądają bajkowo. Na dodatek można dostrzec tropy zwierząt i napawać się głuchą ciszą.

Przymrozek i mróz

Gdy temperatura wskazuje poniżej zera występuje przymrozek. Takie zjawisko ma miejsce nie jedynie zimową porą, ale także po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek wynika z amplitudy, którą zlicza się w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy różnica powinna być dodatnia. To wynik utrzymującego się ciepła w ciągu dnia oraz niedużych zmian temperatur. W przypadku kiedy dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko należy określić mrozem. Delikatny, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie jest przeciwskazaniem do spaceru po lesie. Powinno się pamiętać jednakże o ciepłym ubraniu i posmarowania twarzy kremem. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza tworzy już radykalne warunki, przed którymi z pewnością jednak trzeba się chronić. Na tak wielkim mrozie nie wolno nazbyt długo spędzać czasu, ponieważ płuca i oskrzela nie mogą właściwie działać. Lodowate, suche powietrze, jakie gwałtownie i w nadmiernej dawce wpada do środka uszkadza płuca jak również oskrzela. Powstają nieodwracalne zmiany, jakie doprowadzają do astmy. Jednakowoż w sytuacji, gdy pojawia mróz do minus 15 stopni należałoby wybrać się na rześki spacer. Podczas niskich temperatur dochodzi do innych fenomenalnych zjawisk powiązanych z zamarzaniem wody, rozpoznasz je czytając kolejny rozdział.

Szron i inne osady

Niska temperatura sprzyja tworzeniu się malowniczych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na nawierzchni, ale także w atmosferze. Wytworzone na skutek mrozu przecudnej urody przystrajają świat. Szron stanowi osad zbudowany ze zmrożonej pary wodnej. Jeśli grunt uzyska temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to zachodzi wówczas tzw. resublimacja, to znaczy bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron nieraz mylony jest z szadzią. Szadź tymczasem tworzy się w chwili dotknięcia lodowatej wody z powierzchnią albo z powstałą uprzednio szadzią. W wyniku np. wolnego ściekania takiej zmieniającej stan skupienia wody wytwarza się gruba pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. Jeśli kropelki wody zdążą się rozprzestrzenić przed całkowitym zamarznięciem, to wtedy kształtuje się gołoledź. Kierowcy mówią na to zjawisko "szklanka", ponieważ droga pokryta gołoledzią jest gładka i ogromnie śliska. Choć szron, szadź i gołoledź to zjawiska niebezpieczne, należałoby wybrać się do lasu. Oblepione kryształkami lodu czy szadzią rośliny wyglądają czarodziejsko. Niestety taka dekoracja jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt masywna, w związku z tym po wielokroć dochodzi do złamania gałęzi bądź konarów. Ogromna warstwa szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To gruba i bardzo ciężka czapa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy więc przypatrywać się roślinom uważnie i omijać zakątki z zauważalnymi obciążonymi konarami, żeby nie doszło do wypadku. Tymczasem niezwykle pięknym zjawiskiem jest pył diamentowy. To rzadkie zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, lecz czasami da się go zobaczyć. Temperatura musi wynosić kilkadziesiąt stopni mrozu. Zachodzi wtedy efekt bezpośredniego zamarzania wody w powietrzu. Powstające słupki lodowe spadają na ziemię połyskując w słońcu.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023