poniedziałek, 20 maj 2024

W W wolnym czasie

Lato w pełni- plony z ogrodu

Witaminy z ogrodu

W środku lata w ogrodzie warzywnym zaczynają dojrzewać pierwsze warzywa. Ktoś kto na wiosnę przygotował sadzonki, w tym momencie może zbierać plony. Najwcześniej dojrzewa fasolka. Jeśli ktoś posiadał niewiele miejsca, poprowadził ją jak pnącze po tyczce. Istnieją fasolki w róznych kolorach. Nasadzone razem nader ładnie upiększają warzywnik. Połowa lata to ostatnia szansa, aby zasiać fasolkę jeszcze raz, przy korzystnej pogodzie jeszcze dojrzeje. Ogórki pojawiają się już w lipcu. Można je sadzić w szklarni czy też w gruncie. Najlepsze są właśnie takie wprost z krzaka, kruche i soczyste. Na grządkach dochodzą także wczesne marchewki i buraki, a cukinie i a także kabaczki wytwarzają najbardziej bogate plony. Jednakże rzeczywistym władcą letniego warzywnika jest pomidor. Od środka wakacji rozpoczyna bogate plony i jeśli aura okaże się dalej korzystna może obdarowywać nas aż do jesieni. Pomidor z domowego ogródka ma zapach i smak najlepszy na świecie. Warto nawet wyhodować pomidory na balkonie, jeżeli nie posiada się działki, czy ogrodu. Pod koniec lata w ogrodzie dojrzewają dynie. Niektórzy zasiali tylko odmiany ozdobne, za sprawą których można ozdobić przedogródek lub parapet. Jednakże ogrodnik, który zasiał dynię o grubym, słodkim miąższu, może przygotowywać wspaniałe zupy, wypieki i placki.

Ogród pełen owoców

Na półmetku lata pojawiają się owoce. W rzeczy samej pora na truskawki i poziomki właśnie się kończy, lecz za to w ich miejsce można podjadać porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od środka lata można też zbierać najróżniejsze odmiany śliwek. A Natomiastsmak papierówek, słynnych jabłek z wiejskiego ogrodu to wprost niezapomniane wrażenie. Pod koniec lata warto już przewidywać wytwarzanie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, czy intensywny gęsty sok malinowy to najlepsze lekarstwo na jesienną melancholię. Tylko plony pochodzące z własnej, ekologicznej uprawy są cennym źródłem witamin i mogą wpływać pozytywnie na nasze zdrowie. Ktokolwiek, kto może skorzystać z dobrodziejstw z własnej działki z pewnością to doceni.

Lato wybucha kwiatami

W lipcu i sierpniu pojawia się zawsze ogrom kolorowych kwiatów. To wielki spektakl kolorów i zapachów. Rozkwitają róże, dalej lilie, rudbekie, słoneczniki. Rośliny jednoroczne właśnie w tej chwili rozkwitają najbardziej obficie. Na rabatach rośnie mnóstwo astrów i margerytek. Nie wskazane jest szczędzić miejsca w ogrodzie, jeśli chce się podpatrywać motyle, słuchać pobrzękiwania pszczół. Ogród obfitujący w wielokolorowe rośliny to nie wyłącznie wspaniały pejzaż, ale także przepiękny dekoracyjny element w wazonie na stole. Wskazane jest więc znaleźć miejsce w ogrodzie na kwiaty, które odzwdzieczą się pięknym bogactwem wonia także przepięknym czarownymwyglądem. Niektóre kwiaty świetnie nadają się do suszenia. Ze względu na to mogą ozdobić nasz dom również w zimowe miesiące.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023