poniedziałek, 20 maj 2024

W W wolnym czasie

Gadżety, niczym dinozaury

Natychmiastowy przekaz

Kiedy w dzisiejszych czasach musimy odbyć rozmowę telefoniczną, mamy naturalnie na myśli skorzystanie ze smartfona. Stare urządzenie do telefonowania z obracającą się tarczą z cyframi zniknął definitywnie z domów i biur. Pewnego razu w jednym z muzeów byłem świadkiem sytuacji, w której dzieci w wieku szkolnym odgadywały przeznaczenie tego dziwacznego przedmiotu. Ciężko było im sobie wyobrazić, iż najpierw powinno się wykręcić numer stacjonarny, a następnie zaczekać na zgłoszenie się odbiorcy. Telefon to było urządzenie do towarzyskiej dłuższej rozmowy. Wydzwaniało się do kumpli, rodziców mieszkających daleko. Wypowiadało się życzenia świąteczne, lub składało gratulacje, wymieniało informacje, plotki. Telefon kiedyś stanowił po prostu narzędziem do budowania wzajemnych kontaktów. Smartfon w dzisiejszych czasach to wszechstronne centrum zarządzania. Układa wszystkim funkcjonowanie, rejestruje się do banków, uprzystępnia rozwiązywanie spraw. Jednak trzeba przyznać, iż rozmowy przez telefon dzisiaj stały się skrótowe i lapidarne. W większości przypadków zastąpiła je kilka znaków w smsie, emotikon, bądź zdjęcie.

Papier o znaczeniu muzealnym

Urządzenia elektroniczne kompletnie zawładnęły naszym życiem a to z nimi jest związana pomyślność zaplanowanych codziennych czynności. Jedną z tych rzeczy, które zostały wyparte przez zaawansowane narzędzia stają się stopniowo notatniki. Dziś utrwalanie danych dokonuje się za pomocą narzędzi elektronicznych. Zdolność pisania odręcznego jest niepotrzebna. Tym samym papier począł osiągać wyjątkową zaletę. Wszak książek się wysłuchuje z nagrania audio. w miejsce rozpowszechnia się kierunek na wykorzystywanie książek jako detalów dekoracyjnych w aranżacji. Książka musi mieć swój kształt, barwę dopasowaną do innych szczegółów aranżacji. Możemy obecnie kupować fałszywe książki inaczej fake books, których głównej cechy nie stanowi treść, bo nie istnieje, a prezencja okładki. Naturalnie poziom czytelnictwa istotnie się obniża, ale czy trzeba się martwić, skoro wnętrze jest świetnie urządzone?. Jest pomimo tego wartościowa zaleta wspomnianego stylu. Do tej pory istnieje mnóstwo ludzi decydujących się na edycje papierowe. Notes stał się wziętym gadżetem, twórczym sposobem na układanie swojego życia. Powracają pamiętniki w formie bullet jurnal. Dodaje im się formę intymną. Wszelako osoby kochające czytać decydują się na książki w bardzo stylowych i pięknych wydaniach, ażeby zaznaczyć osobisty sentymentalny osąd treści literackiej.

Wspomniane przedmioty, jakie stają się archiwalne nie zanikają jednak dokumentnie z naszych wspomnień. Na pewno jest sporo przedmiotów tak bardzo przestarzałych technologicznie, że nie znalazłyby wykorzystania we współczesnym świecie. Chociażby pożądane byłobywspomnąć pralkę Franię, grzałkę do kubków, kasety magnetofonowe, czy dyskietki. Występują jednakże rzeczy cały czas żywe w naszej pamięci, do których wracamy sentymentem. Zaznacza się oryginalny nurt retro. Dostrzega się wdzięk starych pieców z kafli, zegarków mechanicznych, gramofonów. Powraca zaciekawienie prodiżem, saturatorem, czy ozdobami z kryształu. Nostalgia za tym, co było ciągle powraca i staje się urokliwym akcentem dnia codziennego.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023