środa, 28 luty 2024

D Dom

Jak zaprojektować wiosenne porządki?

Wiosenny czas sprawia, że czujemy się niezmiernie zachęceni do działania, ujawniamy nowe pokłady siły, ale czasem własny entuzjazm jest tak spory, że działamy przesadnie spontanicznie. W takim przypadku nasze wiosenne porządki są chaotyczne i pobieżne. Przeto tak nadzwyczaj znaczące jest założenie kolejności działań, rozważanie, co możemy zdołamy zrobić na wstępie, co wymaga poświęcenia większego czasu i siły. Ruszmy jednakże od standardowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. Na pewno powinniśmy mieć gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do właściwych powierzchni, w szczególności jest to znaczące, jeżeli zamierzamy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. W rzeczy samej wypada zrobić zapas płynów i detergentów, dzięki których wyczyścimy mieszkanie na błysk. Rozważże wszelako, czy w końcu nie lepiej dokumentnie przerzucić się na eko porządkowanie i nie wybrać np. sody, octu lub preparatów ekologicznych? Powinniśmy też stwierdzić, czy mamy zasób wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli chcemy np. posegregować odzież i zbyteczne rzeczy przeznaczyć na kwestę.

Sprzątanie zawsze zaczynaj „od góry”. Odkurzaczem albo szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, pościeraj kurze z wysokiej zabudowy a także wyczyść żyrandole i lampy. Następnie powycieraj futryny od drzwi. Kuchnię i łazienkę powinno się sprzątać na bieżąco, dlatego że te dwa pomieszczenia mają wielce ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Jakkolwiek jeśli dawno nie czyściłeś grzbietów szafek kuchennych, nie czyściłeś okapu lub nie szorowałeś fug i kafelków, dzisiaj jest właśnie optymalny na to czas. Płytki najlepiej jest przecierać środkiem z octem, aby usuwać osady z kamienia i mydła. Jeśli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je dodatkowo wewnątrz. Zalegające paprochy, pozostałości artykułów spożywczych albo po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i świetnym środowiskiem do namnażania się przeróżnych robaków. Pożądane byłoby w związku z tym gruntownie czyścić wszelkie zakamarki w szafkach.

Później czas na okna. Zaplanuj sobie mycie okien na etapy. Rozsądniej przeznaczyć nieco więcej czasu, aby starannie wyczyścić szyby, żeby nie było żadnych smug. Jeżeli chcemy w jeden dzień na pół gwizdka poprzecierać okna, uzyskamy kiepski efekt, który bardzo dobrze będzie zauważalny w promieniach słonecznych. Wespół z myciem okien możemy również zająć się lustrami i pozostałymi powierzchniami szklanymi w mieszkaniu na przykład w witrynach. W tym samym czasie powinniśmy postarać się o czystość żaluzji, lub rolet oraz o odświeżenie firanek oraz zasłon. Nie zapominajmy o kaloryferach, w których nader gromadzi się kurz.

Nastał pora na segregowanie rzeczy i porządkowanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania oraz buty i zająć się doborem garderoby. Z nie ulega wątpliwości wynajdzie się coś, co przestało nam się podobać lub pasować. Nie powinno się trzymać w domu niewykorzystywanych ubrań, zniszczonej biżuterii, porwanych pasków, bądź dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie adekwatną sposobnością na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których głównym zadaniem jest po prostu leżenie i zbieranie kurzu. Jak uprzątniemy całkowicie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że mamy co niemiara miejsca do tego, żeby pozostałe rzeczy były złożone prosto i przyzwoicie. Niechybnie najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, powinno się wszelako odwagi i rozsądku rodzica, by pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom zazwyczaj trudniej jest podjąć taką decyzję, wobec tego jeśli rodzic dostrzega, że zabawka już straciła na atrakcyjności, sam musi podjąć decyzję o jej wyrzuceniu. Wolno powiedzieć dziecku, iż wskazane jest podzielić się tą zabawką z tymi, które nie mają ich wcale.

Jeśli jest to możliwe warto zaopatrzyć się w organizery do szafek bądź pudełka. Rzeczy posegregowane i zapakowane do poszczególnych pojemników są bez trudu poręczne, a jednocześnie łatwo jest trzymać w nich porządek.

Na finał pora na podłogi. Jeżeli posiadasz grube dywany, pomyśl o ich wytrzepaniu oraz wypraniu. Może się tym zająć specjalna firma. Przy myciu podłóg pomnij o listwach przypodłogowych, na których także zbiera się kurz. Warto też uprzątnąć pod dużymi sprzętami, należy je przesunąć, by porządnie umyć trudno dostępne rejony.

Wydaje się, że wiosenne porządki pochłaniają niezwykle dużo czasu oraz wysiłku. Lecz nie wskazane jest się tym odstręczać, bo gdy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada rześkie wiosenne powietrze, sprzątanie jest w dużym stopniu przyjemniejsze. Podstawą dla sukcesu w sprzątaniu jest odpowiedni planner, który będzie zawierał kolejne etapy porządków. Jeśli utrwalisz sobie kolejno co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Wykreślaj też z listy elementy, które już ogarnąłeś. Docenisz wówczas swoją pracę i będziesz mógł nagrodzić sie tytułem bohatera wiosennych porządków.

logo 02

Redakcja:

ul. Bursztynowa 31, Lublin

Email:

Csowo@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023